Világsztárok Magyarországon
rtl.hu 2005.12.02. 17:49
Több száz ember közel egy éves munkája, egy alig két órás zenei élményért.
Minden idők egyik legsikeresebb koncertje, a Queen húsz évvel ezelőtti budapesti fellépése óta szinte már mindenki eljött, aki számít a showbizniszben. De vannak néhányan, akikre sajnos hiába vártunk. A zenekarokért folytatott harcról a közönség persze mit sem sejt, hiszen egy koncert megszervezésénél a hírességek hóbortjaitól a piszkos anyagiakig minden egyaránt fontos.
- Budapestre a legfrissebb sztárokat mindig nehéz volt elhozni. Leginkább szerintem a középkorú generációra van fizetőképes kereslet, és ez sajnos egy darabig valószínűleg így is marad – mondja Jávorszky Béla Szilárd szakújságíró.
Az, hogy ki jön el Magyarországra, sok mindenen múlhat. A közelmúltban láthattuk Chert, de a Simply Red, Robbie Williams és a Depeche Mode közelgő koncertjére már most óriási az érdeklődés. Madonnára is több tízezren várnak, de mindhiába. A sztár menedzserei ugyanis nem a rajongótábor, hanem az eladott lemezek száma alapján döntenek. Ezért Magyarország átlagosan tízezer eladott Madonna lemezzel labdába sem rúghat. A megállapodáskor a koncert helyszíne és a város is sokat nyom a latba, és bármilyen meglepő, ma sokkal nehezebb feladat valakit idecsábítani, mint húsz évvel ezelőtt, amikor sikk volt a vasfüggöny inenső oldalán fellépni.
- Ha a 70-es, 80-as években egy művész idejött koncertezni, arról élő lemezt adott ki, meg nyilatkozott a nyugati sajtóban. Ez egy óriási ügy volt. A Queen itt filmet forgatott annak idején és a Queen Live in Budapest több millió példányban kelt el az egész világon – mondja Hegedűs László, a Multimedia Concerts ügyvezetője.
Sztár és sztár között tehát van némi különbség. Phil Collins és Peter Gabriel Budapest szépségei, Alanis Morisette pedig a magyar gyökerei miatt jön hozzánk szívesen. A legnyomósabb érv persze mindig a remélt bevétel, így az is előfordult már, hogy a túlfeszített koncertturnéban a sztár nem tudta, hogy Budapesten vagy Bukarestben játszik éppen. Így járt a Duran Duran énekese is még a 80 –as években. Igaz ő a bakiért idén elnézést akart kérni, de a szervezők erről inkább lebeszélték. Persze azért vannak kivételek.
- A Deep Purple Ian G-je olyan szinten ismeri Budapestet, hogy simán gyalog a szállodából bárhová és bármit megtalál a belvárosban, hiszen voltak itt már ötször- meséli Hegedűs László.
Egy stadiont megtölteni nem könnyű feladat. Ez még a Rolling Stonesnak sem sikerült 1995-ben. Ma pedig már annyi pénzt kérnének, amit a legtöbb rajongó nem tud kifizetni, ezért hát nem jönnek. Hegedűs László évtizedek óta hozza Budapestre a külföldi sztárokat, de egyvalakibe neki is beletört a bicskája.
- Az egyik szomorú sikertelenség élményem az a Prince volt, aki a 80-as években azt mondta, hogy komcsiknak nem játszik. Aztán amikor jelentettük neki, hogy nincsenek komcsik 91-ben, akkor az mondta, hogy orosz megszállás van, nem játszik. Aztán 2000-ben közölte, hogy terroristaveszély van. Aztán legutóbb, mikor próbálkoztunk, azt mondta, hogy nem köt le koncertet, csak egy egész turnét.
Ez persze egy különleges eset, a világsztárok többsége nem problémázik, és Britney Spears kivételével senki sem kérte, hogy egyetlen éjszakáért fessék át a szállodai szobát.
De a U2 esetében ez sem segített. Ők Budapest helyett Katovicét választották. És Prince-re és Madonnára is még egy jó darabig várnunk kell.
|